Απέδρασε με το τρίποντο η Δυναμό - Εύκολη επικράτηση για την ΑΕΝ στο τοπικό ντέρμπυ: Ομόνοια Ψευδά – Δυναμό Π. 1-2 και ΑΕΝ Δρομολαξιάς-Αστέρας Μενεού 6-0

• Πέτυχε γρήγορα δύο πολύτιμα γκολ και κράτησε το προβάδισμα μέχρι τέλους η Δυναμό σήμερα το απόγευμα στην έδρα της Ομόνοιας Ψευδά, περνώντας όμως από χίλια-μύρια κύματα προκειμένου να πάρει τους τρεις βαθμούς πίσω στα Περβόλια.
  • Τα γκολ του Δημήτρη Γεωργίου και του Ευθύμιου Χριστοφή και στο 8’ και το 13’, πάγωσαν τους Ψευδιώτες στο κοινοτικό των Πυργών, που παρόλα αυτά έδειξαν χαρακτήρα, οργανώθηκαν και κτύπησαν στα ίσα το παιχνίδι μέχρι και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.
  • Απέναντι σε μια Δυναμό που αγωνιζόταν από το 15’ με παίκτη λιγότερο (Στέλιος Δημητρίου) από απευθείας κόκκινη, οι ερυθρόλευκοι σήμερα, περσινοί πρωταθλητές της ΕΠΕΛ, κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό και να μειώσουν στο 42’ με τον Φώκου ενώ είχαν κλασική ευκαιρία να ισοφαρίσουν λίγο πριν την εκπνοή του Α΄ μέρους.
  • Στο 2ο ημίχρονο η Ομόνοια κράτησε την μπάλα αρκετά περισσότερο από τη Δυναμό, γινόμενη όμως πραγματικά επικίνδυνη μόνο στα τελευταία 20 λεπτά, όπου σε τρεις τουλάχιστον περιπτώσεις δικαιούταν την ισοφάριση. Αποκορύφωμα το τετ-α-τετ του αρχηγού Γιάννη Κατσιάρη στα τελευταία στάδια των καθυστερήσεων που σταμάτησε στον πολύ καλό σήμερα τερματοφύλακα της Δυναμό, Ντάνι Ντουμιτρέσκου.
  • Στην επόμενη (4η) αγωνιστική, η Ομόνοια Ψευδά (4β.)  θα αντιμετωπίσει τον Ορφέα στην Αθηένου ενώ η Δυναμό θα βρεθεί αντιμέτωπη με την αήττητη μέχρι τώρα ΑΕΝ.
  • Φωτογραφίες από τον αγώνα στο Facebook της ΕΠΕΛ.
ΑΕΝ Δρομολαξιάς – Αστέρας Μενεού 6-0
  • Εύκολη ήταν η επικράτηση της Ένωσης στο τοπικό ντέρμπυ απέναντι στον Αστέρα με 6-0. Τον χορό των γκολ ξεκίνησε ο Θεόδωρος Λουκά στο 20’ και τον συνέχισε ο Γιώργος Ρουσιάς στο 30’. Οι ίδιοι παίκτες σημείωσαν από ακόμα ένα γκολ στο Β’ μέρος, στο 60’ και το 80’ αντίστοιχα.
  • Στο ίδιο διάστημα σκόραραν επίσης οι Κωνσταντίνος Κωμοδρόμος (65’) και ο Παναγιώτης Ευθυμίου (72’). Πέναλτι στα τελευταία στάδια του πρώτου μέρους έχασε για την ΑΕΝ ο Ραφαέλος Νικολάου.
  • Η ΑΕΝ έφτασε τους 7 βαθμούς και αντιμετωπίζει το Σάββατο τη Δυναμό (4β.) στα Περβόλια σε μια κρίσιμη στροφή του πρωταθλήματος.
  • Βιντεοσκοπημένα στιγμιότυπα στο blog της ΑΕΝ.
Κόρνος FC – ΑΕΠ Πυργών 8-0
  • Τα 5 γκολ του Κυριάκου Πεταλλίδη που τον ανεβάζουν συνολικά στα 7 και την κορυφή του σχετικού πίνακα, ήταν το highlight του αγώνα ψες στον Κόρνο που δεν αντέχει κατά τα άλλα σε ιδιαίτερη κριτική. Από τέσσερα γκολ σε κάθε ημίχρονο.
  • Τον Πεταλλίδη συνόδευσαν οι Παναγιώτης Μιχαήλ με δύο γκολ και ο Φοίβος Λοΐζου.
  • Ο FC (7β.) θα ταξιδέψει στη Ξυλοφάγου το Σάββατο ενώ τα Πυργά θα φιλοξενήσουν την Ορμήδεια τη Δευτέρα 3/11.
Σάββατο: Διακοπή στο 89’ στο Ξυλοφάγου
  • Δύο φορές προηγήθηκε ο Όλυμπος στο «Μακάριο» του Ξυλοφάγου χθες Παρασκευή 24/10, δύο φορές ισοφάρισε το Ανδρεάδειο της Αγίας Άννας για να αποδείξει πως στη φετινή χρονιά έχει τα φόντα για πλασάρισμα σε ψηλότερες θέσεις της βαθμολογίας.
  • Δυστυχώς, ο διαιτητής του αγώνα αναγκάστηκε στα τελευταία στάδια της συνάντησης και ενώ το σκορ ήταν 2-2, να διακόψει το παιχνίδι και να το παραπέμψει στη δικαστική της Ομοσπονδίας, εξ υπαιτιότητας των γηπεδούχων.
  • Κάποιοι, φαίνεται, όταν δεν βολεύονται από τη ροή του αγώνα ή το αποτέλεσμα, δεν διστάζουν να μεταχειριστούν μεθόδους πίεσης και διαμαρτυρίας που  ξεφεύγουν κατά πολύ από τα όρια. Αυτό φυσικά, δεν είναι το πρωτάθλημα που θέλουμε. Ο λόγος στα αρμόδια όργανα.
  • Η 3η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ολοκληρώνεται την Κυριακή 26/10 στις 2.30 το απόγευμα, με τη συνάντηση Ομόνοια Ορμήδειας – Ορφέα Αθηένου.