Υπέκυψε στην ανωτερότητα του αντίπαλου

Στην επόμενη χρονιά στρέφουν τα βλέμματα οι υποστηρικτές του FC
  • Πολύ δυνατός αντίπαλος αποδείχτηκε τελικά ο Κούρης Ερήμης που συνέτριψε την ομάδα της ΕΠΕΛ, τον Κόρνο FC, με 0-4 στο κοινοτικό της Νήσου.
  • Από δύο γκολ επιτεύχθηκαν σε κάθε ημίχρονο για την ομάδα της Ερήμης (35, 45+, 77, 88). Ο Κόρνος φάνηκε να ελέγχει τον αγώνα, έχασε μάλιστα και 1-2 σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, προβάλλοντας απαιτήσεις μέχρι και το δεύτερο γκολ που δέχτηκε στις καθυστερήσεις του Α’ μέρους.
  • Μπορεί τα γκολ των αντιπάλων να χρεώνονται σε παιδαριώδη λάθη στην άμυνα, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πως οι παίκτες της Ερήμης πίεζαν συνεχώς σε όλο το γήπεδο, προκαλώντας ρήγματα και λάθος μεταβιβάσεις.
  • Ουσιαστικά, ο επαναληπτικός της Κυριακής στην Ερήμη αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα και θα αποτελεί την τελευταία αγωνιστική υποχρέωση για τις ομάδες της ΕΠΕΛ την φετινή περίοδο.