Ο Κόρνος στους 8 της ένταξης στην ΚΟΠ: Πέταξε έξω τους Πρωταθλητές της ΣΤΟΚ – Άτυχη η Ομόνοια Ψευδά

"Καθάρισε" ο Πεταλίδης
  • Πανάξια στους 8 του Πρωταθλήματος ένταξης στην ΚΟΠ ο Κόρνος FC, μετά και την καθαρή νίκη του πάνω στους Πρωταθλητές ΑΟΚΝΕΛ αλλά και της ΣΤΟΚ, ΚΝ "Κούλας" Κολοσσίου. Στα Λύμπια, η Ομόνοια Ψευδά δεν τα κατάφερε απέναντι στην Πρωταθλήτρια της ΕΠΟΛ Λεμεσού ΑΕ Πάνω Πολεμιδιών αν και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση ισοφαρίζοντας το 2-0 του πρώτου αγώνα.
Κόρνος-Κολόσσι
  • Στη Νήσου όπου αγωνίστηκε σήμερα ο FC, το σκορ άνοιξε με πέναλτυ ο «Κούλας» Κολοσσίου μόλις στο 5ο λεπτό, κάνοντας το έργο των «τζιαλλορόσσι» ακόμα πιο δύσκολο μετά και το 2-1 του πρώτου αγώνα.
  • Η ομάδα ξεπέρασε σχετικά γρήγορα το σοκ, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει από τα 11 βήματα με τον Απόστολο. Στο 35’ ήταν η σειρά του Πεταλίδη να σκοράρει, φέρνοντας στα ίσα τη παρτίδα.
  • Ο ίδιος παίκτης, ο πρώτος σκόρερ του Κόρνου τη φετινή περίοδο στο πρωτάθλημα της ΕΠΕΛ, σφράγισε την πρόκριση στο 75’, μετά από μια σειρά χαμένων ευκαιριών. Στα τελευταία στάδια του αγώνα ο Κούλας απείλησε σε δύο περιπτώσεις, με τον πάντα σταθερό τερματοφύλακα του FC να σώζει για μια ακόμα φορά την ομάδα του.
  • Οι δευτεραθλητές της ΕΠΕΛ θα αντιμετωπίσουν τώρα τον δευτεραθλητή της ΕΠΟΛ Λεμεσού, Κούρρη Ερήμης, που κατέκτησε τόσο το Κυπελλούχων, όσο και την ασπίδα της ΣΤΟΚ. Ο Κούρρης ήταν επίσης η ομάδα που απέκλεισε με 2-1 την Ομόνοια Ορμήδειας στα προκριματικά του Κυπελλούχων.
Ψευδάς - Πάνω Πολεμίδια
  • Στα Λύμπια, ο Ψευδάς προηγήθηκε με 1-0 στο τέλος του Α’ ημιχρόνου και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα μόλις στα πρώτα λεπτά του Β’ μέρους, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει το τρίτο και καθοριστικό τέρμα, οδηγώντας τον αγώνα στην παράταση.
  • Εκεί οι Πολεμιδιώτες ευτύχησαν να κάνουν το 2-1, με την Ομόνοια να ανεβάζει ξανά τη διαφορά στα δύο τέρματα λίγο αργότερα. Παρόλα αυτά, στο δεύτερο κομμάτι της παράτασης δεν απείλησε ιδιαίτερα, εκτός από μια φάση 3 λεπτά πριν το τέλος όπου ίσως να δικαιούταν πέναλτυ.
  • Αξιοσημείωτη και στους δύο αγώνες η προσέλευση του κόσμου που στήριξε με πάθος τις δύο αντιπροσώπους της ΕΠΕΛ στις δύσκολες αναμετρήσεις.
Τα υπόλοιπα αποτελέσματα (με έντονα οι ομάδες που προκρίθηκαν)
  • Κούρρης Ερήμης - Κέδρος 1-0 (1-1)
  • ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου - ΠΑΣ Πέγειας 3-3 (1-0)
  • Κόρνος FC - ΚΝ Κούλας Κολοσσίου 3-1 (1-2)
  • ΑΕΝ Αγ. Γεωργίου / Βρυσούλλων Αχερίτου - Άμυνα Φλάσου / Λινούς 5-2  (2-1)
  • Ομόνοια Ψευδά - ΑΕΠ Πολεμιδιών 3-1 στην παράταση (0-2)
  • Ανόρθωση Μουτταγιάκκας - Εληά Λυθροδόντα 2-0 (0-0)
  • Α&Ν Ονησιφόρου Κολοσσίου - Αναγέννηση / Ελπίδα Μουττάλλου (Ο αγώνας διακόπηκε στο 58' και ενώ το σκορ ήταν στο ισόπαλο 1-1)
  • Σουρουκλής Τρούλλων - ΑΠΟΠ Παλαικύθρου 1-1 (3-0)

Κλήρωση: Τα ζευγάρια στους 8
  • Ανόρθωση Μουτταγιάκκας - ΑΕΝ Αγίου Γεωργίου Βρυσούλλων Αχερίτου
  • Κόρνος FC - Κούρρης Ερήμης
  • Σουρουκλής Τρούλλων - ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου
  • ΑΕΠ Πολεμιδιών - Α&Ν Ονησιφόρου Κολοσσίου ή Αναγέννηση-Ελπίδα Μουττάλλου
Την Τετάρτη 7 Μάη οι πρώτοι προημιτελικοί
  • Λόγω της εκδίκασης από τη Δικαστική Επιτροπή του αγώνα Α&Ν Ονησιφόρου Κολοσσίου - Αναγέννηση / Ελπίδα Μουττάλλου που διακόπηκε σήμερα, το ερχόμενο Σάββατο δεν θα γίνουν αγώνες.
  • Οι αγώνες της επόμενης φάσης θα είναι επίσης διπλοί και οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν την Τετάρτη 7 Μαϊου 2014. Οι επαναληπτικές αναμετρήσεις θα γίνουν την Κυριακή 11 Μαϊου 2014.