Πολύ καλό ποδόσφαιρο στα Περβόλια: Η Δυναμό δύσκολα το Ανδρεάδειο - Δεύτερη νίκη για τον Ορφέα Αθηένου

Αγχωτική νίκη για την ομάδα του Πιερή
  • Τη Δευτέρα το βράδυ, ο εκπληκτικός τερματοφύλακας της Δυναμό, Ντάνιελ Ντιμιτρέσκου, σταμάτησε δύο «άπιαστα» πλασέ των Αλέξανδρου Ηλία και Αντρέα Χρίστου του Ανδρεάδειου στο πρώτο μέρος, δίνοντας τη δυνατότητα στην ομάδα του να κλείσει το ημίχρονο με 1-0. Σκόρερ των πρασίνων με κεφαλιά ο Ντάνιελ Ντόμπροβατ στο 24’, μετά από κόρνερ.
  • Στο Β’ μέρος η Δυναμό ήταν κάπως πιο επικίνδυνη, είχε τρεις απανωτές ευκαιρίες στο δεύτερο δεκάλεπτο που σταμάτησαν στον επίσης πολύ καλό  τερματοφύλακα της Αγίας Άννας Παναγιώτη Κυριάκου, και είχε την τύχη να διπλασιάσει τα τέρματά της με κεφαλιά-αυτογκόλ του Ηροδότου στο 76’, μετά από κτύπημα φάουλ στην περιοχή.
  • Το Ανδρεάδειο δεν τα έβαλε κάτω, πίεσε, μπήκε κυρίως από τα δεξιά στην περιοχή, και τελικά σκόραρε στο 89’ με τον Αλεξάνδρου, χωρίς όμως να απομένει σημαντικός χρόνος για κάτι καλύτερο.
  • Πατήστε εδώ για φωτογραφίες από τον αγώνα.
  • Η αποτελεσματική Δυναμό ανεβαίνει στους 13 βαθμούς και βρίσκεται προσωρινά πίσω από τους πρωτοπόρους, αφού αύριο Τετάρτη, η Ομόνοια Ορμήδειας θα αντιμετωπίσει τον ουραγό Αστέρα στο Μενεού σε εξ’ αναβολής αγώνα, με αναμενόμενο αποτέλεσμα τη νίκη και το πλασάρισμα εκ νέου στη 2η θέση με 15 βαθμούς.
  • Τα «περιστέρια» του Σαββάκη Χρίστου έφτασαν πολύ κοντά σε μια μεγάλη επιτυχία που θα πιστοποιούσε με τον καλύτερο τρόπο τη φετινή  αγωνιστική τους μεταμόρφωση, αλλά προδόθηκαν από τις λεπτομέρειες.
Την Κυριακή: Ορφέας Αθηένου 5 – Αστέρας Μενεού 1
  • Τη δεύτερη φετινή νίκη του πανηγύρισε την Κυριακή στην Αθηένου ο Ορφέας, καταβάλλοντας τον Αστέρα Μενεού με 5-1.
  • Οι ερυθρόλευκοι του Μενεού βρέθηκαν να ισοφαρίζουν με το Μάριο Κυριάκου στα πρώτα λεπτά του Β’ μέρους, στην πρώτη τους οργανωμένη επίθεση. Ο Ορφέας προηγήθηκε με  το γκολ του Πέτρου Γεωργίου στο 30’, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για διεύρυνση του σκορ.
  • Η αντίσταση του Αστέρα κράτησε μέχρι το 60-65, όπου με δύο απανωτά τέρματα του Λευτέρη Κουζάπα που μπήκε ως αλλαγή, οι γηπεδούχοι πήραν ασφαλές προβάδισμα. Το σκορ έκλεισαν στο 5-1 οι Αντρέας Ηρακλέους και Γιάννης Παπαθεοδώρου.
  • Ο Ορφέας ανεβαίνει στους 7 βαθμούς, όσους έχουν Ομόνοια Ψευδά και Ανδρέαδειο Αγίας Άννας.