Θα μας τρελάνουν τα Πυργά: Τρίτη σερί νίκη - Λευκή ισοπαλία στη Δρομολαξιά, οδηγεί την κούρσα ο Κόρνος

Στους 10 βαθμούς και την 8η θέση οι "δισκοβόλοι"
  • Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Ορφέα να πέσει στην καλοστημένη παγίδα των Πυργών, που πέτυχαν την τρίτη σερί νίκη τους χθες Κυριακή (0-1) και κοιτάζουν το πρωτάθλημα με άλλο μάτι.
  • Το γκολ που έκρινε τον αγώνα υπέρ της ΑΕΠ, σημειώθηκε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιάννη Φιλίππου στο 65’, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα με περιπετειώδη τρόπο.
  • Εκτός από τα 3-4 τετ-α-τετ που έχασαν οι κιτρινόμαυροι για να προηγηθούν, τα έχουν με την αστοχία τους και για το χαμένο πέναλτι του Καταλίν στην εκπνοή του αγώνα και με το οποίο θα μπορούσαν να διασώσουν τον ένα βαθμό. Για άλλη μια φορά ξεχώρισε ο πορτιέρο των «δισκοβόλων», Φωκάς Καρούσιος.
ΑΕΝ Δρομολαξιάς 0 – Ομόνοια Ορμήδειας 0
  • Στον άλλο χθεσινό αγώνα, ΑΕΝ Δρομολαξιάς και Ομόνοια Ορμήδειας αρκέστηκαν στη λευκή ισοπαλία μετά από ένα μέτριο παιχνίδι χωρίς τις μεγάλες φάσεις. Εξαίρεση ίσως τα πρώτα λεπτά κάθε ημιχρόνου όπου ο Γιώργος Ρουσιάς των γηπεδούχων είχε τις ευκαιρίες να βάλει την ομάδα του μπροστά.
  • Η Ομόνοια πήγε στην Δρομολαξιά με σοβαρές ελλείψεις σε έμψυχο υλικό. Παρόλα αυτά κατάφερε να ελέγξει τον αγώνα και να γίνει κάπως απειλητική στα μισά του Β΄μέρους.
  • Φωτογραφίες από τον αγώνα στο Facebook της ΕΠΕΛ.
Αστέρας 2- Κόρνος 12
  • Στο αγώνα του Σαββάτου, ο Κόρνος πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα, κατατροπώνοντας τους ουραγούς του Αστέρα, μέσα στο Μενεού, με μια ντουζίνα γκολ. Τα μισά από αυτά πέτυχε ο πρώτος σκόρερ της ΕΠΕΛ Κυριάκος Πεταλλίδης που έφτασε στα 18, δύο σε κάθε παιχνίδι μέσο όρο στον πρώτο γύρο.
  • Τα δύο γκολ των φιλότιμων ερυθρόλευκων πέτυχε ο Μάριος Κυριάκου που έφτασε τα τέσσερα στο πρωτάθλημα. Οι υπόλοιποι σκόρερ για τον FC ήταν οι Αντρέας Κάσιας (τα 3 πρώτα φετινά του γκολ), Παύλος Παύλου, Φοίβος Λοΐζου (έφτασε τα 5) και  Αντώνης Αντωνίου