Το πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα στη ΣΤΟΚ: Η 7η αγωνιστική έκρυβε παγίδες

"Ξεσάλωσαν" στα Περβόλια οι Αθηενίτες...
  • Προβλέψαμε πως οι αγώνες του Σαββάτου θα ήταν «φωτιά», και οι ομάδες μας βάλθηκαν να το επιβεβαιώσουν. Και τα τέσσερα χθεσινά παιχνίδια ήταν εξ αρχής αμφίρροπα, με τις οκτώ ομάδες να διεκδικούν βαθμολογικό κέρδος, κάτι που δεν το συναντά κάποιος εύκολα στις μικρές κατηγορίες.
Ομόνοια Ψευδά 1 - Κόρνος FC 0
  • Οι περσινοί πρωταθλητές στη φυσική τους έδρα, το ξηρό του Ψευδά, αρκέστηκαν στο ένα γκολ του Γιάννη Αθανασίου στα μισά του δεύτερου ημιχρόνου, για να πάρουν μια υπερπολύτιμη νίκη που τους κρατά σε επαφή με την πρώτη τετράδα.
  • Η τεχνική ομάδα του Κόρνου δεν μπορούσε να πιάσει ψηλή απόδοση, παρόλα αυτά έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει με τον Φοίβο Λοΐζου και τον Παράσχο Αντωνίου. Στα «θετικά» της πρώτης φετινής ήττας για τους ερυθροκίτρινους, η απώλεια βαθμών από τη βασική τους αντίπαλο για την πρωτιά, Ομόνοια Ορμήδειας.
Ομόνοια Ορμήδειας 2 – Ανδρεάδειο Αγίας Άννας 2
  • Στην Ορμήδεια, η τοπική Ομόνοια προηγήθηκε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο με αντίπαλο το Ανδρεάδειο Αγίας Άννας, τα «περιστέρια» όμως είχαν τις απαντήσεις. Ο Γιώργος Στρατής έγραψε στο 15’ το 1-0, για να έρθει ο «πανταχού παρών»  Όλεγκ Τόσιεβ να ισοφαρίσει πέντε λεπτά αργότερα.
  • Ο Αντρέας Νικολάου έκανε με το έκτο φετινό του γκολ το 2-1 στο 40’, βάζοντας μπροστά την ομάδα του στο ημίχρονο, αλλά η Αγία Άννα βρήκε ξανά διαδρόμους και μπήκε στο παιχνίδι στο 65’, με τον Χριστόδουλο Δημητρίου.
  • Στη συνέχεια, και οι δύο ομάδες έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για τη νίκη. Η Ομόνοια, μαζί με το τρίποντο, έχασε και την ευκαιρία να βρεθεί μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα.Το Ανδρεάδειο πιστοποιεί για ακόμα μια φορά την τεράστια αγωνιστική του πρόοδο στη νέα χρονιά.
Δυναμό Περβολιών 1 – Ορφέας Αθηένου 3
  • Στα Περβόλια, η Δυναμό ισοφάρισε με τον Ευθύμιο Χριστοφή (74’) σχετικά νωρίς το γκολ του Αντρέα Ηρακλέους (65’), αλλά οι κιτρινόμαυροι του Ορφέα είχαν άλλα σχέδια. Με τον Αντρέα Πεχλιβανίδη στο 77’ και τον Ηρακλέους ξανά στο 87’, έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη τους.
  • Για τη Δυναμό αυτή είναι η δεύτερη ήττα και μάλιστα εντός έδρας. Ο Ορφέας ανεβαίνει σταθερά τα σκαλιά της βαθμολογίας και δείχνει ικανός να πλασαριστεί στην πρώτη τετράδα.
  • Πατήστε εδώ για φωτογραφίες από τον αγώνα Δυναμό – Ορφέας στο Facebook της ΕΠΕΛ.
 ΑΕΝ Δρομολαξιάς 0 – Όλυμπος Ξυλοφάγου 2
  • Στην Δρομολαξιά τέλος, οι «θεοί» του Ολύμπου κτύπησαν με γρήγορες αλλά καλά οργανωμένες αντεπιθέσεις την τοπική ΑΕΝ, για να πάρουν δίκαια το τρίτο τους φετινό τρίποντο. Σκόρερ ο νεαρός και πολλά υποσχόμενος Γιώργος Χηράτου στο 35’, και ο Χριστόφορος Σάββα στο 57’ που σημείωσε το τρίτο του γκολ στη φετινή περίοδο.
  • Ο Όλυμπος φτάνει τους 9 βαθμούς και παρουσιάζεται καλύτερος παιχνίδι με παιχνίδι. Οι «πορτοκαλί» προβληματίζονται για μια ήττα που ήταν «εκτός προγράμματος».
  • Πατήστε εδώ για φωτογραφίες από τον αγώνα ΑΕΝ – Όλυμπος στο Facebook της ΕΠΕΛ.