Αμφίρροπες οι σημερινές συναντήσεις στο Πρωτάθλημα της ΕΠΕΛ: Κόρνος FC-Δυναμό Περβολιών 1-1. Ομόνοια Ψευδά-Δρομολαξιά 0-0

Δεν ήταν αρκετό το γκολ του Πεταλλίδη για τον FC
  • Ενδιαφέροντες και αθλητοπρεπέστατοι μέχρι το τελικό σφύριγμα ήταν οι σημερινοί αγώνες με τους οποίους συνεχίστηκε η πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΠΕΛ.
  • Στον Κόρνο, ο τοπικός FC με αντίπαλο την Δυναμό, βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 15’ μετά από εύστοχο κτύπημα φάουλ του Βιορέλ. Η αντίδραση ήρθε 10 λεπτά αργότερα από τον «συνήθη ύποπτο» Κυριάκο Πεταλλίδη, στο τελείωμα ενός εκπληκτικού συνδυασμού των παικτών του FC.
  • Στο Β’ μέρος ο αγώνας απέκτησε μια άγρια ομορφιά, με γρήγορο παίξιμο και δυνατές μονομαχίες που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των 150 φιλάθλων του Κόρνου μέχρι και το τελικό σφύριγμα. Τα Περβόλια είχαν δοκάρι στο 80’ ενώ στην αμέσως επόμενη φάση χάθηκε μια επίσης μεγάλη ευκαιρία από τους «giallorossi».
  • Η Δυναμό του Πιερή έδειξε πως μπορεί να κοιτάξει στα μάτια την ομάδα που κατά τεκμήριο φιγουράρει ως επίδοξη πρωταθλήτρια. Κόσμος, ποδοσφαιριστές και διοίκηση του FC αναγνωρίζουν πως απέναντί τους είχαν σήμερα ένα πολύ δυνατό συγκρότημα, ικανό για τα πάντα.
  • Στα Περβόλια κρατούν χαμηλούς τόνους. «Στόχος μας φέτος είναι μια θέση ψηλότερα» δηλώνει στη σελίδα της ΕΠΕΛ ο προπονητής της ομάδας. «Θέλουμε όλοι να μιλούν για μας με τα καλύτερα λόγια» συνέχισε, και φαίνεται να το κατάφεραν από την πρώτη κιόλας αγωνιστική.
Άγονη ισοπαλία στο Ψευδάς-Δρομολαξιά
  • Το τελικό 0-0 απέναντι στην Δρομολαξιά μόνο πικρή γεύση αφήνει στο στρατόπεδο των πρασίνων. Χαμένο πέναλτι από τον Μάριο Πιρμεττή στο 80’ και άλλες τουλάχιστον δύο κλασικές ευκαιρίες, από μία σε κάθε ημίχρονο, είναι ο απολογισμός για την Ομόνοια.
  • Από την άλλη, οι «πορτοκαλί» πήγαν στην έδρα των πρωταθλητών  για να μην χάσουν και το κατάφεραν. Αυτό που δεν κατάφεραν παρόλα αυτά, ήταν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί.
  • Η λευκή ισοπαλία είναι κέρδος για τη Δρομολαξιά και στραβοπάτημα για την Ομόνοια,  δεδομένης της εξέλιξης του αγώνα και ειδικά του χαμένου πέναλτι στο τελευταίο δεκάλεπτο.
  • Έξι ομάδες έχουν τώρα από ένα βαθμό (Πυργά, Ανδρεάδειο, Ομόνοια Ψευδά, ΑΕΝ Δρμολαξιάς, Κόρνος και Δυναμό).
Αναβλήθηκαν δύο αγώνες
  • Οι αγώνες Αστέρας Μενεού - Ομόνοια Ορμήδειας  καθώς και Όλυμπος Ξυλοφάγου - Ορφέας Αθηένου, έχουν αναβληθεί. Οι ημερομηνίες διεξαγωγής τους θα ανακοινωθούν αργότερα.