Εύκολα στον Τελικό του Πρωταθλητριών ΣΤΟΚ η Ομόνοια Ψευδά

Αριστερά ο αρχηγός Γιάννης Κατσιαρής και δεξιά ο
σκόρερ του πρώτου τέρματος Δημήτρης Πρατζιώτης
  • Σε επιθετικό μονόλογο των πρασίνων του Ψευδά εξελίχθηκε και ο σημερινός ημιτελικός απέναντι στην Εληά Λυθροδόντα, πρωταθλήτρια της ΑΠΟΕΣΠ.
  • Από το πρώτο λεπτό τα τριφύλλια μπήκαν δυνατά, επιβάλλοντας το ρυθμό τους και σκοράροντας στο 15’ με τον Δημήτρη Πρατζιώτη με απευθείας κτύπημα… κόρνερ! Τα τέρματα διπλασίασε ο Αντρέας Κάσιας στο 35’ για να κλείσει το ημίχρονο με 2-0 στο γήπεδο της Νήσου.
  • Στο Β’ ημίχρονο οι ρυθμοί έπεσαν φυσιολογικά, για να γίνει ένα παιχνίδι συντήρησης εκ μέρους της Ομόνοιας που κατάφερε να σκοράρει εκ νέου με τον Αντώνη Πορφυρίου στο 70’.
  • Η Εληά είχε 2 χαμένες ευκαιρίες, μία από τις οποίες σταμάτησε στο δοκάρι του Αντρέα Μαυρή, μετά το 3-0.
  • Με τη νίκη αυτή η Ομόνοια Ψευδά φτάνει στον τελικό του Πρωταθλήματος Πρωταθλητριών της ΣΤΟΚ χωρίς να δεχθεί γκολ, πιστοποιώντας τόσο την ανωτερότητα της ίδιας, όσο και την ποιότητα του πρωταθλήματος της ΕΠΕΛ.
  • Οι πράσινοι θα αντιμετωπίσουν στον τελικό το Κέντρο Νεότητας «Κούλας» Κολοσσιού (Α.Ο.Κ.Ν.Ε.Λ.) που επικράτησε στον άλλο ημιτελικό της Αναγέννησης / Ελπίδας Πάφου (Π.Ο.Α.Σ.Π.) με 3-2, με γκολ στο τελευταίο λεπτό.
  • Το γήπεδο, η ημερομηνία και η ώρα του Τελικού θα ανακοινωθούν αργότερα από την ΣΤΟΚ.
Πρωτάθλημα Κυπελλούχων ΣΤΟΚ
  • ΑΠΟΠ Παλαικύθρου – ΚΟΥΡΡΗΣ Ερήμης 2-3
  • ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ / ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ Μουττάλλου – ΑΝΟΡΘΩΣΗ Μουτταγιάκκας 0-2
Στον τελικό θα αγωνιστούν o Κούρρης Ερήμης (Ε.Π.Ο.Λ), η ομάδα που απέκλεισε δύσκολα την Ομόνοια Ορμήδειας στα προκριματικά με 2-1, και Ανόρθωση Μουτταγιάκκας (Π.Α.Α.Ο.Κ).