Ψευδάς-Κόρνος στους 16 της Ένταξης: Έχασαν και οι δύο, ελπίζουν για ανατροπή

• Ένα όχι και τόσο ευχάριστο απόγευμα είχαν οι δύο ομάδες της ΕΠΕΛ που συνεχίζουν στη φάση των 16 του Πρωταθλήματος ένταξης στην ΚΟΠ.
  • Η Πρωταθλήτρια Ομόνοια Ψευδά συνάντησε στα Πολεμίδια μια πολύ κακή διαιτησία και το σκληρό και σε πολλές φάσεις αντιαθλητικό παιχνίδι της ΑΕΠΠ, σύμφωνα με δηλώσεις των παραγόντων της, για να ηττηθεί τελικά με 2-0, σκορ το οποίο διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Σημειώνεται πως το δεύτερο γκολ επιτεύχθηκε από θέση οφσάιτ που έβγαζε μάτια.
  • Η φάση που σημάδεψε τον αγώνα έγινε στα μέσα του Β’ ημιχρόνου, όπου ο Γιάννης Γαβριήλ ανατράπηκε καθαρά στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής τον απέβαλε για θέατρο, αλλοιώνοντας έτσι την εξέλιξη του αγώνα.
  • Η Ομόνοια έχασε παρόλα αυτά αρκετές ευκαιρίες, ειδικότερα στο δεύτερο μέρος, και παρά την ήττα, οι ποδοσφαιριστές της νιώθουν πως την Τετάρτη στο γήπεδο της Ολυμπιάδας στα Λύμπια, θα πάρουν τη ρεβάνς και συνάμα την πρόκριση απέναντι στην Πρωταθλήτρια της ΕΠΟΛ.
  • Ο στράικερ Αντρέας Κάσιας αποχώρησε με τραυματισμό αλλά πιθανότατα θα είναι έτοιμος να αγωνιστεί στον επαναληπτικό της Τετάρτης.
Στις καθυστερήσεις έχασε ο Κόρνος από τους Πρωταθλητές της ΣΤΟΚ
  • Στο Ακρωτήρι, γήπεδο που χρησιμοποιούν οι Πρωταθλητές της ΣΤΟΚ του «Κούλα» Κολοσσίου, παίχτηκε ένα αμφίρροπο παιχνίδι που όλα έδειχναν πως θα τελειώσει ισόπαλο, αποτέλεσμα που θα ήταν το πιο δίκαιο αν λάβουμε υπόψη την εικόνα του παιχνιδιού.
  • Οι Κολοσιάτες προηγήθηκαν στο 30’ με 1-0, ενώ ο Κόρνος ισοφάρισε στο 60’ με απευθείας κτύπημα φάουλ του Αποστόλου.
  • Ειδικά μετά την ισοφάριση, οι ποδοσφαιριστές του FC έδειξαν να μπορούν για τη νίκη, έχασαν ευκαιρίες και γενικά φάνηκαν πιο φρέσκοι και δυνατοί από τους αντιπάλους τους.
  • Στη τελευταία φάση του αγώνα, ένα μπέρδεμα στην περιοχή και μια ολιγωρία των αμυντικών του Κόρνου να διώξουν τη μπάλα όταν το ρολόι έδειχνε ήδη τέσσερα λεπτά καθυστέρησης, ήταν αρκετή για να δεχτούν το 2-1 και να κάνουν το έργο τους στον επαναληπτικό ακόμα πιο δύσκολο.
  • Το γεγονός ότι οι δευτεραθλητές της ΕΠΕΛ αντιμετώπισαν στην έδρα της την Πρωταθλήτρια της ΣΤΟΚ, παίζοντας ανοικτά και διεκδικώντας ακόμα και τη νίκη, τους κάνει να ελπίζουν βάσιμα σε ανατροπή στον επαναληπτικό της Τετάρτης που θα γίνει στο γήπεδο της ΜΕΑΠ στη Νήσου στις 4 το Απόγευμα.
  • ΑΠΟΠ Παλαικύθρου - Σουρουκλής Τρούλλων 0-3
Οι επαναληπτικές αναμετρήσεις θα διεξαχθούν την Τετάρτη 30 Απριλίου και ώρα 16:00. Σύμφωνα με την ιστοσελίδα της ΚΟΠ, Τετάρτη στις 19:30 θα πραγματοποιηθεί επίσης η κλήρωση των αγώνων της επόμενης φάσης.