Στους 16 της ένταξης ο Κόρνος - Με δύο ομάδες η ΕΠΕΛ στην αυριανή κλήρωση

Το 2-0 με τον Σωτήρη Νικολάου
  • Τα εύκολα δύσκολα έκανε σήμερα το απόγευμα ο Κόρνος FC αλλά τελικά τα κατάφερε να περάσει στη φάση των 16 του πρωταθλήματος ένταξης στην ΚΟΠ, κερδίζοντας την μαχητική Ανατολή Λατσιών με 3-2.
  • Η δευτεραθλήτρια της ΠΟΕΛ Λευκωσίας μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα, χάνοντας κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες στα πρώτα στάδια του αγώνα, ο Κόρνος όμως ισορρόπησε το παιχνίδι και ανέλαβε την πρωτοβουλία για να ανοίξει τελικά το σκορ με γκολ του Φοίβου Λοΐζου στο 33’.
  • Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ του FC ενώ στην αρχή της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 14’, ο στράικερ του Κόρνου Σωτήρης Νικολάου διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, κάνοντας τους περίπου 150 φιλάθλους που βρέθηκαν σήμερα στο γήπεδο της Ολυμπιάδας Λυμπιών να πιστεύουν πως το παιχνίδι μάλλον κρίθηκε.
  • Η Ανατολή δεν είπε παρόλα αυτά τη τελευταία της λέξη, έβαλε την μπάλα κάτω και κυνήγησε το γκολ, για να το πετύχει δέκα λεπτά αργότερα με ωραίο γκολ μέσα από τη περιοχή. Ο FC κατάφερε εκ νέου να απαντήσει ξανά μέσα στο επόμενο δίλεπτο, με τον "συνήθη ύποπτο" Σωτήρη Νικολάου, κάνοντας το 3-1.
  • Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι έμπειροι ποδοσφαιριστές της ομάδας των Λατσιών δημιούργησαν και πάλι τις προϋποθέσεις να μπουν στο παιχνίδι, μειώνοντας στο 32’ του Β’ ημιχρόνου, μετατρέποντας το τελευταίο δεκαπεντάλεπτο σε θρίλερ.
  • Παρά το ότι ήταν η Ανατολή που καιγόταν για την ισοφάριση, ήταν οι παίκτες του Κόρνου που βρέθηκαν σε τουλάχιστον τέσσερις περιπτώσεις κοντά στο γκολ, αποτυγχάνοντας να τελειώσουν την υπόθεση πρόκριση, κινδυνεύοντας στο τέλος να δεχτούν την ισοφάριση και να οδηγηθούν στην παράταση από ένα βολέ στα τελευταία λεπτά που έδιωξε με υπερένταση ο πορτιέρο των «τζιαλλορόσσι».
  • Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν, με τους δευτεραθλητές της ΕΠΕΛ να συμμετέχουν στην αυριανή κλήρωση των 16 για την ένταξη στην ΚΟΠ.
  • Ανατολή Λατσιών - Κόρνος FC 2-3
  • ΑΠΟΠ Παλαικύθρου - Εθνικός Δευτεράς 0-0 (3-0 στην  παράταση)
Αύριο το πρωί η κλήρωση
  • Χωρίς αγώνα προκρίθηκαν οι πρωταθλήτριες ομάδες ΚΝ Κούλας Κολοσσίου, Εληά Λυθροδόντα, ΑΕΠΠ Πάνω Πολεμιδιών, Ομόνοια Ψευδά, Κέδρος Αγίας Μαρίνας Σκυλλούρας και Αναγέννηση / Ελπίδα Μουττάλλου.
  • Η κλήρωση θα γίνει αύριο στις 11 στα γραφεία της ΚΟΠ. Οι επόμενοι αγώνες θα διεξαχθούν την επόμενη Κυριακή και θα είναι διπλοί. Σύμφωνα με τον κανονισμό σε αυτή τη φάση δεν μπορούν να βρεθούν αντιμέτωπες οι ομάδες της ίδιας ομοσπονδίας.