Ανατροπή στα Περβόλια - Με ψυχικά αποθέματα η Δυναμό

Το 2-1 στις καθυστερήσεις
  • Εκεί που όλα έδειχναν πως η πρωτοπόρος Ομόνοια Ορμήδειας θα έφευγε με το τρίποντο της νίκης από τα Περβόλια, η ψυχή της πάντα μεγάλης Δυναμό μίλησε ξανά στα τελευταία λεπτά.
  • Στο πρώτο ημίχρονο η Ομόνοια είχε τουλάχιστον τέσσερα χαμένα τετ-α-τετ, με τη Δυναμό να φθάνει κοντά στο γκολ μία και μοναδική φορά με ένα δοκάρι.
  • Η Ορμήδεια προηγήθηκε τελικά στο 25’ του Β’ ημιχρόνου, είχε μεγάλες ευκαιρίες και ένα οριζόντιο δοκάρι από το ύψος του πέναλτι για να τελειώσει το παιχνίδι, αλλά τελικά υπέκυψε στα ψυχικά αποθέματα της μέτριας μέχρι εκείνη τη στιγμή Δυναμό.
  • Ρόλο στην αλλαγή των ρόλων έπαιξε και μια αποβολή ποδοσφαιριστή της Ομόνοιας που χωρίς ιδιαίτερη πίεση υπέπεσε σε μικρό χρονικό διάστημα μετά το 0-1 σε δύο αχρείαστες κίτρινες που τον έστειλαν στα αποδυτήρια.
  • Η Δυναμό ανεβαίνει τώρα στους 25 βαθμούς ενώ η Ομόνοια Ορμήδειας παραμένει στους 39, με την ομώνυμη ομάδα του Ψευδά και τον Κόρνο FC να παραμονεύουν.
  • Στο άλλο σημερινό παιχνίδι, η ΑΕΝ Δρομολαξιάς επιβλήθηκε με 7-0 των, κουρασμένων από παιχνίδι Κυπέλλου της Πέμπτης, Πυργών. Η ΑΕΝ έφτασε τους 29 βαθμούς.
Φωτογραφικά στιγμιότυπα από το ντέρμπι στα Περβόλια. Με πράσινες εμφανίσεις η Δυναμό.